top of page

          To, że są z nami konie, jest dla nas oczywiste, choć chyba niewytłumaczalne. Chcecie wiedzieć, co nas wyróżnia, jakie mamy podejście do pracy z końmi? Jesteście ciekawi, jaki potencjał ma dla człowieka kontakt z tymi cudownymi zwierzętami? :) Tu krótka charakterystyka, a poniżej praktyczne informacje o ofercie.

Różnych rzeczy można poszukiwać w kontakcie z końmi:

- poczucia swobody, radości, przeżycia fantastycznych chwil,

- zdrowej aktywności, polepszenia sprawności fizycznej,

- porozumienia, harmonii, poznania naturalnej komunikacji z koniem,

- rozwijania zdolności i poszerzania swoich umiejętności jeździeckich,

- sportowej satysfakcji,

- zaprzyjaźnienia się z dużym, pięknym stworzeniem o indywidualnym charakterze,

- sposobu na ciekawe spędzenie czasu na świeżym powietrzu,

- spełnienia snów o galopie w stronę zachodzącego słońca,

- nabycia nowych kompetencji,

- pracy nad sobą, drogi samodoskonalenia, pomocy w samorozwoju,
- poznawania siebie, świadomości własnego ciała i emocji,

- przyjemności z obserwowania natury w jednej z jej najpiękniejszych form,

- wsparcia we wszechstronnym rozwoju dziecka,

- poprawy stanu psychoruchowego osoby niepełnosprawnej,

- pięknych, niepowtarzalnych fotografii,

- nowych, wyjątkowych doświadczeń, przygód, oderwania się od codzienności,

- ucieczki od cywilizacji, "cofnięcia się w czasie",

- oglądania świata z końskiego grzbietu, wspaniałego sposobu wędrowania,

- niewiadomoczego, po prostu konie są we krwi...

- ...

Jeśli masz marzenia związane z końmi, skontaktuj się z nami. Niezależnie od Twojego wieku, umiejętności, kondycji fizycznej - te zwierzęta oferują nam wiele możliwości, czas z nimi można zorganizować na różne sposoby. Konie są partnerami, współpracują z nami, jeśli potrafimy je zrozumieć. My traktujemy je z szacunkiem, to znaczy poznajemy ich potrzeby i staramy się na nie odpowiadać. Tak samo indywidualnie podchodzimy do nauki jeźdźców. Wraz z mężem dbamy o nasze stado i chętnie zapoznamy Was z naszymi końmi! Bo od koni u nas się zaczęło... i się nie kończy. (Jeśli masz chęć poczytać - nasza historia na blogu TUTAJ. :)

Kto prowadzi zajęcia?

To ja, Maria. :) Doświadczenie zdobywałam latami, pracując z własnymi i cudzymi końmi. "Naturalne jeździectwo" jest moją pasją od dziecka. Uczyłam się między innymi od Berniego Zambail (PNH). Najważniejsze z pozostałych inspiracji w mojej pracy to: Karen Rohlf  (ujeżdżenie naturalnie), nurt "końskiego porozumienia bez przemocy" oraz programy rozwojowe z końmi (polecam np. stronę Agaty Wiatrowskiej Horsesense). Od 2007 roku jestem instruktorką jazdy konnej. Odkąd zamieszkałam na wsi (w 2014) nareszcie mam "konie za oknem" i mogę spędzać z nimi jeszcze więcej czasu. Jestem także przodownikiem turystyki jeździeckiej PTTK i sędzią TREC PTTK. Nie zatrzymuję się - stale się doszkalam, uczę koni: o koniach i od koni. Wiedzą i doświadczeniem dzielę się także na BLOGU, i tam też znajdziesz dużo przydatnych informacji, wskazówek oraz zapoznasz się bliżej z moim sposobem pracy.

Jak wyglądają zajęcia?

Organizuję zarówno zajęcia pracy z ziemi, jak i z siodła. To, czego u nas nie znajdziesz, to typowej "szkółki". Stawiamy na jakość, indywidualne podejście, nie ilość. Na jazdach skupiam się na prawidłowym dosiadzie, biomechanice ruchu jeźdźca i konia, umiejętności komunikacji z koniem, zrozumieniu jego potrzeb i możliwości psychofizycznych. Staramy się, by jeździec nawiązał kontakt z koniem, zanim na niego wsiądzie. Przygotowanie konia do jazdy i elementy pracy z ziemi (dopasowane do wieku i doświadczenia uczestnika) są nieodłącznym elementem lekcji. Podczas zajęć ważny jest dla mnie komfort konia i człowieka. Jeździmy głównie bez wędzidła (praca na wędzidle wyłącznie na treningach zaawansowanych).

Jazda konna

Prowadzimy wszechstronne zajęcia zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych, na koniach szkolonych metodami naturalnymi:

 • nauka jazdy konnej dla dzieci i dorosłych - wprowadzenie w świat koni,

 • trening zaawansowany - dosiadowy, komunikacyjny (wzrost samoświadomości, rozumienia biomechaniki i behawioru konia, poprawa umiejętności jeździeckich, rozwiązywanie problemów, jazda bez ogłowia, praca na kontakcie),

 • zajęcia w małych grupach - od 1 do 5 osób,

 • jazda w teren - po min. jednych zajęciach na miejscu (ocena umiejętności, poznanie konia),

 • jeździec z własnym koniem - praca z koniem z ziemi i z siodła,

 • oprowadzki, spacery na koniach - także dla osób niejeżdżących.

Natural Horsemanship
Prowadzę zajęcia w oparciu o tzw. naturalne metody szkolenia, które bazują na stworzeniu dobrej relacji z końmi i stawiają nacisk na pracę z ziemi. "Naturalne jeździectwo" oznacza dla mnie po prostu pracę w poszanowaniu natury koni. Uczę jazdy i pracy z ziemi zgodnych z możliwościami psychofizycznymi koni i ich indywidualnymi predyspozycjami, charakterem, temperamentem. Dążę do budowania zaufania i zrozumienia pomiędzy człowiekiem a koniem, poprzez czytanie sygnałów wysyłanych przez konie i umiejętności reagowania na nie. Jeśli chcesz zacząć komunikować się z końmi na dobrych dla niego zasadach albo jeśli chcesz wejść na wyższy poziom swojej komunikacji z końmi - z radością podzielę się z Tobą moimi umiejętnościami. Pokażę Ci podstawowe zabawy i ćwiczenia, które budują u koni pewność siebie, sprawność fizyczną i chęć współpracy z człowiekiem. Podpowiem, co rozwinąć, gdzie coś zmienić, jak poprawić problematyczne elementy. "Natural" to nastawienie i podejście do kontaktu z końmi. Nie ogranicza nas co do wyboru stylu jeździeckiego czy dyscypliny sportowej - definiuje za to sposób, w jaki trenujemy i porozumiewamy się z końmi. 

Zajęcia rozwojowe

Wpływ koni na człowieka jest wszechstronny i obejmuje wszystkie sfery życia: fizyczną, duchową, mentalną, emocjonalną. Wszystkie one są powiązane ze sobą i poprawa jakości jednej z nich pomaga w pozostałych. Kontakt z końmi jest nieoceniony zarówno w rozwoju dziecka, jak i osoby dorosłej. Podczas zajęć wybierasz, czy chcesz skupić się bardziej na stronie fizycznej (napięcia w ciele, równowaga, świadomość i czucie ciała, elastyczność, relaksacja, wzmocnienie...) czy psychicznej (komunikacja, schematy myślowe i przekonania, podświadome ograniczenia, bycie liderem, podejmowanie decyzji, empatia, stawianie granic, dążenie do celu, współpraca, blokady emocjonalne...). Proces polega na wykonywaniu ćwiczeń i obserwowaniu siebie, a jego tempo zależy od uczestnika. Konie swoim naturalnym zachowaniem są wsparciem w samorozwoju. Ułatwiają głębsze i intensywniejsze doświadczanie. Rolą prowadzącego zajęcia jest stworzenie sytuacji rozwojowej, dobór ćwiczeń, rozmowa i zadawanie pytań.

Warsztaty, szkolenia

Na życzenie organizuję warsztaty rozwojowe, kursy pracy z ziemi, naturalnego jeździectwa i komunikacji z końmi. Indywidualne lub w małych grupach - od 1 do 5 osób - zachęcam do zgłaszania zainteresowania mailowo/telefonicznie. Terminy otwarte do zapisywania się ogłaszam na naszym profilu na facebooku.

Zapraszamy także do współpracy osoby prowadzące ciekawe i wartościowe szkolenia (bieżące informacje na fb).

Spacery i wycieczki piesze z końmi

Dla osób niejeżdżących lub dla tych, którzy chcą spędzić czas z końmi w inny sposób, mamy nasze NATURAJDY PEŁNE FRAJDY. :) Mogą to być:

 • krótkie, lekkie spacery, połączone z obserwacją koni i nauką podstawowej komunikacji z nimi,

 • całodniowe wyprawy ze zwiedzaniem okolicy,

 • kilkudniowe rajdy piesze z noclegami w tipi, ogniskami, pławieniem koni.

Podczas takich wędrówek to konie niosą nasze bagaże, a w razie potrzeby poniosą także zmęczonego uczestnika, np. dziecko. Jest to świetny sposób na rodzinną aktywność! 

Przejażdżki bryczką, kuligi

Zapraszamy na krótkie, spokojne przejażdżki bryczką jak i na całodniowe wyjazdy np. nad jezioro. Może nam także towarzyszyć koń pod siodłem - jest to wtedy możliwość połączenia wycieczki dla osób jeżdżących i nie jeżdżących konno. Natomiast zimą, gdy śnieg i mróz dopisze, chętnie weźmiemy Was na przejażdżkę sankami.

 • przejażdżka 1h dla max 5 osób - 300zł

 • całodniowa wycieczka bez wyżywienia dla max 5 osób - 600zł

 • sanna: kulig i ognisko, gorąca herbata i kawa dla max 5 osób - 400zł

Sesje zdjęciowe

Sesje zdjęciowe z naszymi końmi, plenery fotograficzne to także miły sposób spędzenia czasu na świeżym powietrzu i piękna pamiątka. Wybieramy miejsce na naszym terenie lub w okolicy. Zapraszamy na sesje narzeczeńskie, rodzinne, ślubne, jeździeckie... Zdjęcia są poddane autorskiej obróbce, udostępniane przez internet/przesyłane kurierem plików (link na maila ze zdjęciami do ściągnięcia), w plikach jpg, w terminie do 30 dni. Sesja na 10 zdjęć trwa około godziny (koszt 300zł). Jedno zdjęcie portretowe - 100zł.

 

Trening koni

Proponujemy możliwość treningu koni:

 • z ziemi i z siodła,

 • ukierunkowanego na wszechstronny rozwój konia i budowanie relacji z człowiekiem,

 • w uważności na potrzeby konia - w zrozumieniu jego indywidualności - w nurcie naturalnej komunikacji,

 • dla młodych/surowych koni - przygotowującego do współpracy z człowiekiem, pod siodłem lub w zaprzęgu.

Praca pod siodłem - konie powyżej 5 roku życia.

jazda konna
natural horsemanship
zajęcia rozowjowe
warsztaty, szkolenia
spacery i wycieczki piesze z końmi
przejażdżki bryczką, kuligi
sesje zdjęciowe z końmi
trening koni
bottom of page